Dne 12. dubna 2017 schválila Poslanecká sněmovna ČR ve třetím čtení vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, a další související zákony.
Většina ustanovení nabude účinnosti s největší pravděpodobností v průběhu června či července letošního roku.
Hlavním účelem novely je provedení změn týkajících se:
- oblasti zprostředkování zaměstnání agenturami práce
- plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením formou odebírání výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů zaměstnávajících na chráněných pracovních místech více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům
- poskytování příspěvku na vyhrazení společensky účelného pracovního místa
- výkonu tzv. nekolidujícího zaměstnání
- ochrany soukromí zaměstnanců
- ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
Podstatné změny přináší novela zejména v oblasti agenturního zaměstnávání. Novela zavádí povinnost žadatelů o povolení ke zprostředkování zaměstnání složit kauci ve výši 500 000 Kč. Kauci žadatel poskytuje na výzvu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR složením částky na zvláštní účet. Žadatel ji dostane zpět, dojde-li k zániku povolení ke zprostředkování zaměstnání.
Novela zákona o zaměstnanosti upravuje i podmínky pro výkon funkce odpovědného zástupce agentury práce a zavádí užší provázání agentury práce, která je právnickou osobou, s jejím odpovědným zástupcem. Odpovědný zástupce bude muset vykonávat svou činnost v pracovním poměru se sjednanou pracovní dobou nejméně 20 hodin týdně (to neplatí v případě, kdy odpovědný zástupce bude současně statutárním orgánem agentury práce).
V oblasti náhradního plnění zaměstnáváním zdravotně postižených osob vznikne elektronická evidence, jejímž správcem bude Ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje do systému by měli vkládat dodavatelé plnění, a to vždy nejpozději do 30 kalendářních dnů od zaplacení poskytnutého plnění.
Náhradní plnění bude i nadále odpovědností odběratele, tj. zaměstnavatele, kterému zákon o zaměstnanosti ukládá povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením plnit.
Novela prodlužuje maximální dobu poskytování příspěvku na vyhrazené společensky účelné pracovní místo z dosavadních 12 měsíců na 24 měsíců.
Nově bude existence pracovněprávního vztahu založeného dohodou o provedení práce vždy překážkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání. V rámci výkonu tzv. nekolidujícího zaměstnání (tj. zaměstnání, u něhož měsíční odměna nepřesáhne polovinu aktuální minimální mzdy) tedy nebude možné vykonávat činnost na základě dohody o provedení práce.