Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která v roce 2017 vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, a to i po část roku, je povinna podat přehled o příjmech a výdajích příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
Termíny pro podání přehledu
Přehled za rok 2017 je OSVČ povinna podat:
- nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání za daný kalendářní rok, tj. nejpozději do středy 2. 5. 2018,
- pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce (a OSVČ tuto skutečnost oznámí příslušné OSSZ nejpozději do 30. 4. 2018), posunuje se termín podání přehledu na 1. 8. 2018,
- v případě, že byla finančním úřadem prodloužena lhůta pro odevzdání daňového přiznání, je OSVČ povinna podat přehled do jednoho měsíce po uplynutí stanovené lhůty,
- v případě, že OSVČ není povinna podávat daňové přiznání, musí přehled podat nejpozději do 31. 7. 2018.
Jakými způsoby lze přehled podat
Přehled je možné snadno a rychle podat elektronicky, prostřednictvím služby e – Podání nebo datové schránky. Klientům je k dispozici interaktivní formulář, který funguje i jako kalkulačka a pomůže s výpočtem pojistného a záloh na pojistné. Je dostupný na webu ČSSZ. Je zachována i možnost podat přehled jako papírový tiskopis – ten lze předat osobně na podatelně příslušné OSSZ nebo poslat poštou (v tomto případě rozhoduje datum poštovního razítka, tj. datum odeslání).
Co hrozí za opožděné podání či nepodání přehledu
Ty OSVČ, které přehled neodevzdají včas, jsou na to příslušnou OSSZ upozorněny a vyzvány, aby tuto svoji povinnost splnily. Pokud není přehled podán včas nebo vůbec, může být dle zákona uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.
Na co nezapomenout po podání přehledu
Vznikne-li na základě podaného přehledu doplatek na pojistném, je třeba ho uhradit nejpozději do 8 dnů po dni, kdy byl podán přehled. Za den platby pojistného se považuje den jeho připsání na účet příslušné OSSZ nebo den zaplacení v hotovosti na pokladně OSSZ.
Na základě přehledu se stanoví výše záloh na pojistné na další kalendářní rok. Od měsíce, ve kterém byl nebo měl být podán přehled, musí OSVČ platit zálohy na pojistné v nové výši. Za pozdní úhradu nebo za úhradu pojistného v nižší výši se platí penále. To činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá.
Důležité
Jestliže OSVČ nepodá přehled, může příslušná OSSZ vystavit platební výměr o pravděpodobné výši pojistného, a to podle údajů o daňovém základu, který OSVČ uvedla pro finanční úřad. Rozhodnutí o stanovení pravděpodobné výše pojistného však nezbavuje OSVČ povinnosti podat přehled. Není-li podán přehled ani zaplacené pojistné na základě stanovení pravděpodobné výše pojistného, nemůže být samostatná výdělečná činnost hodnocena pro důchodové nároky.
Případné potíže s placením pojistného a plněním dalších povinností je vhodné řešit bez odkladu s příslušnou OSSZ. Zaměstnanci OSSZ podají klientům také potřebné informace týkající se důchodového a nemocenského pojištění OSVČ a poradí, jak postupovat v konkrétních situacích.
Zdroj. www.cssz.cz